İslam İşbirliği Teşkilatı'na  (İİT)  bağlı diplomatik statüye sahip uluslararası kuruluş olan ve Türkiye Cumhuriyetinin ev sahipliğini yaptığı İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF) tarafından her yıl 3 Eylül tarihinde kutlanan İİT Gençlik Günü programı, bu yıl Bakanlığımızca 3-5 Eylül tarihleri arasında "Genç Gönüllülüğü ve Toplumsal Sorumluluk" temasıyla gerçekleştirildi.Etkinlik kapsamında, ülkemiz üniversitelerinde öğrenim görmekte olan İİT’ye üye/ gözlemci statüsündeki ülkelerin vatandaşı 35 uluslararası öğrenci ile başvuranlar arasından seçilen 14 gönüllü gencin katılımlarıyla, Bakanlığımızın Ankara’daki Eğitim Tesisinde 3 gün süren bir program düzenlendi.

Programın ilk gününde, Gönüllülük ve Gönüllü Yönetimi Eğitiminin ardından Ceren Damar Şenel Gençlik Merkezinde interaktif bir gönüllülük atölye çalışması gerçekleştirildi. Yerinde ziyaretlerle tecrübe paylaşımına ayrılan Programın ikinci gününde ilk olarak,  İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) ziyareti gerçekleştirildi. Burada katılımcı gençler SESRIC Genel Direktörü Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK ve İİT Kültür, Sosyal ve Aile İşleri Genel Direktörü Sayın Dr. Amina Obaid Dhan Al HAJRİ ile bir araya gelme fırsatı buldular. Ziyaret kapsamında İİT Üye Ülkelerinde Gençliğin Durumu Raporu, İİT ve bağlı kuruluşlarının tanıtımı ile ICYF ve gönüllülük faaliyetlerinin aktarıldığı sunumlar gerçekleştirildi. Yine programın ikinci günü, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Millet Kütüphanesi ziyaretleri ile tamamlandı.

Programın üçüncü ve son günü 2023 İİT Gençlik Günü Resmi Töreni, uluslararası kuruluşların, ülkemizdeki misyon temsilciliklerinin ve gençlerin katılımlarıyla Bakanlığımız Konferans Salonunda gerçekleştirildi.Bakan Yardımcımız Sayın Avukat Doç. Dr. Safa KOÇOĞLU, SESRIC Genel Direktörü Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK, İİT Kültür, Sosyal ve Aile İşleri Genel Direktörü Sayın Dr. Amina Obaid Dhan Al HAJRİ, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Sayın Abdullah Eren ve ICYF Başkanı Sayın Taha AYHAN’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan tören İİT Gençlik Günü Video gösterimi ve protokol konuşmalarıyla devam etti. Aile fotoğrafının ardından, IYCF tarafından gerçekleştirilen ödüllü online bilgi yarışmasında başarılı olan ilk 3 genç bu yıl Ekim ayında Antalya’da gerçekleştirilecek Gönüllülük Kampına katılmaya hak kazandı. Program gençlerin gerçekleştirdiği canlı müzik performansıyla sona erdi.